Wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Często słyszę pytanie od inwestorów jaką wykonać wylewkę na ogrzewaniu podłogowym: cementową czy anhydrytową. Jak zawsze tak i tym razem odpowiadam, że decyzja należy do inwestora my możemy tylko przedstawić wady i zalety obu rozwiązań , a inwestor wybiera co jest dla niego ważne, a z czego jest gotowy zrezygnować.
Wylewka cementowa wykonywana najczęściej w konsystencji półsuchej układana maszynowo. Może być wykonana w różnych pomieszczeniach (wilgotnych i suchych) daje możliwość wykonania spadków wymaga jednak dość gęstego dylatowania. Wymagana grubość: 5-7 cm, min 3 cm nad rurką ogrzewania.
Wylewka cementowa z ogrzewaniem podłogowym wymaga zbrojenia, najczęściej jest to zbrojenie rozproszone w postaci włókien stalowych lub polipropylenowych. Ogrzewanie można włączyć po 21 dniach od wykonania wylewki i należy ją wygrzewać stopniowo podnosząc temperaturę przez tydzień, następny tydzień utrzymać temperaturę max. i następnie przez tydzień stopniowo obniżać.
Parametry techniczne: wytrzymałość 20 – 25 MPa, wsp. przewodzenia ciepła 1,2 W/m*K
Wylewka anhydrytowa wylewana w postaci płynnej tak zwana samopoziomująca, wykonanie spadków jest niemożliwe. Wylewki anhydrytowe nie nadają się do układania na zewnątrz budynku ani w pomieszczeniach wilgotnych, pozwalają za to na wykonanie dużych powierzchni bez dylatowania. Z uwagi na większą wytrzymałość można wykonać mniejsza grubość wylewki – 3 cm. Ten parametr jak również większa przewodność cieplna powodują, że wylewka anhydrytowa ma wyraźnie mniejszą bezwładność co oznacza, że można regulować temperaturę w ciągu doby i pomieszczenia są mniej narażone na przegrzanie
Wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia a wygrzewanie można zacząć już po 7 dniach. Sposób wygrzewania jest taki sam jak w przypadku wylewki cementowej.
Parametry techniczne: wytrzymałość 20- 40 MPa, wsp. przewodzenia ciepła 1,4 W/m*K
Na koniec jeszcze jeden dość istotny parametr a mianowicie cena, koszt wykonania wylewki cementowej to około 25,00 zł/m2, wylewka anhydrytowa kosztuje: 50 zł/m2