+48 32 753 99 55
+48 32 753 99 57
+48 728 873 391
biuro@arcontg.pl
Wentylacja w budynkach jednorodzinnych
W ostatnim czasie coraz częściej inwestor podejmujący decyzję o budowie własnego domu rozważa możliwość zainstalowania w nim wentylacji mechanicznej wyposażonej w rekuperator. Zawsze w takim wypadku pojawia się pytanie: jakie korzyści wypływają z zamontowania systemu, który kosztuje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.
W wielu artykułach i opracowaniach najczęściej podnoszoną zaletą jest oszczędność wynikająca z faktu odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i przekazania go do powietrza nawiewanego. Trzeba w tym momencie zwrócić uwagę na to, iż w dzisiejszej dobie budynków o mocno izolowanych przegrodach ciepło dla potrzeb wentylacji stanowi często ponad 40% całego zapotrzebowania budynku. Tak, więc naturalną rzeczą jest skierowanie wysiłków inżynierów na szukanie oszczędności właśnie w wentylacji.
Tak, więc wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala nam na całkiem spore oszczędności w tym zakresie.
Ja jednak pragnę zwrócić uwagę na inną zaletę tego rozwiązania, a mianowicie gwarantowaną dostawę świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Jak wcześniej wspomniałem w pogoni za oszczędnościami izolujemy swoje domy coraz dokładniej, montujemy absolutnie szczelną stolarkę to wszystko niestety sprawia, że wentylacja grawitacyjna nie ma prawa funkcjonować prawidłowo. A jakie są efekty życia w budynkach źle wentylowanych dobrze wiemy. Mamy więc kolejną korzyść z zastosowania wentylacji mechanicznej.
Następną zaletą jest możliwość obróbki powietrza, czyli możliwość jego schłodzenia w upalne dni, możliwość regulowania jego wilgotności, a także jonizacji, co w dobie wszechobecnej elektroniki jest również istotne.
A co z wadami? Oczywiście występują, pierwszą i najistotniejszą jest, wspomniany na początku, koszt wykonania instalacji. Na pewno jest niebagatelny. Chociaż jeżeli uwzględnimy koszty budowy kominów wentylacyjnych to różnica wcale nie musi być tak ogromna. Kolejnym problemem jest przestrzeń, którą musimy wewnątrz budynku przeznaczyć na kanały wentylacyjne, najlepiej jest to zrobić już na etapie projektu pozwoli to uniknąć wielu problemów. Na pewno istotnym problemem jest kwestia utrzymania w czystości kanałów wentylacyjnych tak, aby wewnątrz nie rozwijały się żadne drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest prawidłowe wykonanie instalacji zapewniające możliwość jej czyszczenia.
Podsumowując wady i zalety wychodzi na to, że wentylacja mechaniczna powoli stanie się standardem w budynkach mieszkalnych, tak jak to się stało w budynkach użyteczności publicznej takich jak biura, hotele czy sklepy.