Pompa ciepła w pytaniach i odpowiedziach

1. Czy pompa ciepła ogrzeje samodzielnie dom?

Tak. W przypadku niedużych instalacji, jak domy jednorodzinne nie ma potrzeby łączenia pompy ciepła z innym źródłem ciepła. Dobrze dobrana pompa ogrzeje budynek i zapewni niezbędną ilość ciepłej wody użytkowej.

2. Czy pompa powinna być dobrana z lekkim zapasem mocy?

Nie. Ponieważ największe zużycie energii elektrycznej i samej pompy ciepła następuje podczas startu zawsze dążymy do tego aby liczba tych startów była jak najmniejsza. Dlatego pompa ciepła powinna być dobrana na nieco mniejsze zapotrzebowanie niż faktycznie wyliczone dla budynku. Drugim czynnikiem, który zmniejsza ilość startów jest pojemność instalacji. Im większa tym lepiej dla pompy ciepła.

3. Czy kolektor pionowy jest bardziej wydajny od poziomego?

Tak. Jeżeli wziąć pod uwagę moc cieplną pozyskaną z 1 m kolektora pionowego waha się ona od 30 W/m do nawet 60 W/m, natomiast w przypadku kolektora poziomego jest to około 10 – 15 W/m. Dodatkowo na korzyść kolektora pionowego przemawia bardziej stabilna temperatura w ciągu całego sezonu, a to ma wpływ na tańszą eksploatację pompy ciepła. Jednak przy podejmowaniu decyzji należy uwzględnić czynnik ekonomiczny. Wykonanie kolektora pionowego jest znacznie droższe, zwłaszcza w przypadku gdy warunki geologiczne nie pozwalają na zbyt dużą wydajność kolektora pionowego.

4. Czy gruntową pompę ciepła można połączyć z rekuperacją?

Tak. Pompa ciepła może służyć, po pierwsze, jako źródło ciepła do podgrzania powietrza, które nie uzyskało odpowiedniej temperatury w procesie rekuperacji i po drugie jako źródło chłodu dla zwiększenia komfortu w upalne dni.

5. Czy pompę ciepła można połączyć z kominkiem z płaszczem wodnym?

Tak. Technicznie jest to możliwe, ale trzeba mieć świadomość, że kominek bez płaszcza może pracować bez energii elektrycznej co pozwala go wykorzystać jako awaryjne źródło ciepła w razie przerw w dostawie prądu. Jednocześnie koszt ogrzewania kominkiem nie jest niższy od kosztów ogrzewania pompą ciepła co czyni bezcelowym ponoszenie dodatkowych nakładów inwestycyjnych, nie wspominając o tym, że kotłownia w salonie to nie najlepsze rozwiązanie ze względów funkcjonalnych.

6. Czy montować kolektory słoneczne razem z pompą ciepła?

Nie jeżeli mają służyć tylko do podgrzewu c.w.u., jeżeli w domu będzie basen to można takie rozwiązanie rozważyć. Podgrzanie c.w.u. za pomocą pompy ciepła dla rodziny czteroosobowej to koszt około 400 zł/rok, instalacja solarna pozwoli nam z tego zaoszczędzić najwyżej połowę. Jak łatwo policzyć okres zwrotu inwestycji (około 10 000 zł) to 50 lat.

7. Czy instalacje pomp ciepła są dofinansowane?

Tak. Są to najczęściej dofinansowania realizowane przez gminne lub powiatowe wydziały ochrony środowiska na instalacje z odnawialnymi źródłami ciepła. Ich kwota jest z reguły bardzo niska. Innym rozwiązaniem jest kredyt BOŚ na OŹE z dofinansowaniem FOŚ.