Po jakim czasie zwróci się pompa ciepła

Bardzo często inwestor, który rozważa możliwość zamontowania pompy ciepła zastanawia się ile będzie go kosztować inwestycja i czy ma ona uzasadnienie ekonomiczne. Spróbujmy rozważyć przykładowy proces finansowania takiej inwestycji.

Przyjmijmy do naszych rozważań budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni 140 m2 wyposażony w kotłownię gazową. Przyjmijmy, że dla sfinansowania inwestycji zostanie zaciągnięty kredyt w wysokości 300 000 zł. Przy założeniu:

  • rata stała,
  • oprocentowanie 5%,
  • okres kredytowania 30 lat,

– wielkość raty wyniesie 1610 zł/mc.

Możemy założyć, że przy zamianie kotłowni gazowej na pompę ciepła z kolektorem poziomym wielkość kredytu wzrośnie o 30 000 zł, przy tych samych założeniach rata miesięczna wzrośnie o 160 zł, co daje rocznie 1920 zł. Roczne koszty ogrzewania będą niższe o:

  • różnica w kosztach paliwa i energii elektrycznej 1 200 zł
  • roczny koszt przeglądu kotła (pompa ciepła nie wymaga takich przeglądów) 250 zł
  • roczny koszt opłat stałych z tytułu przyłącza gazowego 516 zł

SUMA 1 966 zł

Żywotność kotła jest około dwukrotnie mniejsza od żywotności pompy ciepła, zatem w okresie kredytowania dojdzie do wymiany kotła, koszt takiej wymiany to około 8 000 zł.

Podsumowując: Na najczęściej zadawane pytanie „Po jakim czasie mi się to zwróci?” odpowiedź jest jedna: zacznie się zwracać po pierwszym roku, a oszczędność wyniesie 46 zł/rok. Po 15 latach będzie to oszczędność 46 x 15 lat + 8000 = 8 690 zł. W okresie kredytowania daje to kwotę 8 690 + 46 x 15 = 9380 zł

Z powyższego wyliczenia wynika, że jedyne oszczędności moga wyniknąć z konieczności wcześniejszej wymiany pieca. Chciałem jednak przeciwstawić się opiniom głoszonym na różnych forach, które mówią, że pompa ciepła nigdy się nie zwróci. Jest to ewidentna nieprawda. Po prostu oszczędności w kosztach ogrzewania pozwalaja na sfinansowanie zakupu droższej pompy ciepła, a jej duża żywotność daje wymierne korzyści inwestorowi. Na koniec pragnę dodać, że w naszej kalkulacji wszystkie koszty porównywaliśmy z najtańszym (oczywiście oprócz pompy ciepła) sposobem ogrzewania tj. gazem ziemnym. W przypadku innych rozwiązań, takich jak olej opałowy, czy gaz płynny korzyści wynikające z zastosowania pompy ciepła są wielokrotnie większe.

Zapraszamy do nas!