Ogrzewanie podłogowe, a posadzka

Przy podjęciu decyzji o montażu pompy ciepła do ogrzewania naszego domu pojawia się problem, jaki rodzaj podłogi ułożyć na ogrzewaniu podłogowym. Istotnie nie jest bez znaczenia, jaki materiał będzie częścią naszego grzejnika podłogowego. Powszechnie wiadomo, że jedne materiały lepiej przewodzą ciepło inne gorzej. Jeżeli planujemy posadzkę ceramiczną lub kamienną to nie ma żadnego problemu są to materiały, które bardzo dobrze przewodzą ciepło, a pod jego wpływem nie ulegają szybszemu starzeniu czy uszkodzeniu. Jednak nie wszystkim takie rozwiązanie odpowiada ze względów estetycznych lub funkcjonalnych. Na szczęście dzisiaj rynek oferuje nam szereg produktów, które do nie dawna wydawały się nieprzystosowane do ogrzewania podłogowego.

W tej chwili mamy duży wybór wykładzin dywanowych przystosowanych do tego typu ogrzewania. Musimy tylko sprawdzić przy zakupie czy wybrany przez nas produkt jest dopuszczony do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, co przeważnie jest potwierdzone odpowiednim oznaczeniem.

Podobnie sprawa wygląda z różnego rodzaju panelami drewnianymi lub drewnopodobnymi. Taka podłoga powinna być oznaczona, jako dopuszczona do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Są także dostępne parkiety w wersji do ogrzewania podłogowego, tutaj sprawa jest o tyle poważniejsza, że problem nie dotyczy tylko samego parkietu, ale również stosowanych klejów i sposobu ułożenia. Dlatego ułożenie należy powierzyć firmie, która ma odpowiednie doświadczenie w tego typu realizacjach.

Przy wyborze posadzek drewnianych musimy pamiętać jeszcze o jednym. Posadzka drewniana zmniejsza wydajność cieplną grzejnika podłogowego, dlatego powinniśmy jej ułożenie zaplanować przed wykonaniem takiego ogrzewania i poinformować o tym firmę projektującą nasze ogrzewanie. Często zdarza się, że producent paneli czy parkietu określa maksymalną temperaturę podłogi, fakt ten musi być uwzględniony przy projektowaniu i wykonaniu ogrzewania podłogowego.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że przy zastosowaniu pompy ciepła wcale nie jesteśmy skazani na ogrzewanie podłogowe, możemy zastosować na przykład ogrzewanie ścienne i wtedy mamy całkowitą dowolność przy wyborze rodzaju posadzki. Systemy ogrzewania podłogowego i ściennego można łączyć w jednym pomieszczeniu i różnych konfiguracjach, co pozwala z reguły ogrzać każde pomieszczenie. Na swoim koncie mamy takie realizacje jak np. łazienka z drewnianą podłogą i oknem balkonowym.