Górne źródło czyli instalacja c.o. i pompa ciepła

Powszechna jest opinia, że ogrzewanie podłogowe jest dobre, a ogrzewanie grzejnikowe jest złe do współpracy z pompą ciepła. I generalnie jest w tym dużo prawdy, pamiętać jednak należy o tym, że przy dzisiejszej izolacji cieplnej budynków zapotrzebowanie na ciepło jest tak niewielkie iż grzejniki mogą zostać zaprojektowane na niewiele większy parametr niż ogrzewanie podłogowe. Należy jednak zauważyć że w takim przypadku rośnie przepływ i należy to uwzględnić w projekcie instalacji.

Druga powszechna opinia mówi o konieczności montażu zbiornika buforowego. I znowu częściowo jest to prawda – należy zapewnić określoną pojemność instalacji grzewczej jednak instalacja podłogowa jest znacznie bardziej pojemna w przeliczeniu na kW mocy grzewczej niż ogrzewanie grzejnikowe dlatego często sama w sobie spełnia wymóg minimalnej objętości. W przypadku inwerterowej pompy ciepła ten problem całkowicie odpada. Kolejnym problemem na jaki pragnę zwrócić uwagę jest takie zaprojektowanie instalacji podłogowej aby zapewniła ona odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

W przypadku gdy źródłem jest pompa ciepła należy zapewnić stały odbiór ciepła. Nie można wykonać ogrzewania przy zastosowaniu minimalnego rozstawu rurek a nadmiar ciepła ograniczyć za pomocą termostatów. Przy projektowaniu należy uwzględnić różne zapotrzebowanie dla różnych pomieszczeń w tym samym budynku. Omówione przypadki pokazują jak ważne jest aby instalacje grzewczą z pompą ciepła wcześniej właściwie zaprojektować. Zwłaszcza że nie jest to instalacja tania. Na etapie samego wykonawstwa istotne jest aby instalacje dokładnie odpowietrzyć i zrównoważyć hydraulicznie co zapewni bezawaryjną i bezszmerowa pracę całego układu i pompy ciepła.