Fotowoltaika

Czym jest fotowoltaika?

FOTOWOLTAIKA jest nowoczesnym systemem zamieniania energii słonecznej bezpośrednio na energię elektryczną, za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Głównym budulcem takich ogniw jest krzem- naturalny pierwiastek występujący na ziemi, który jest całkowicie bezpieczny, obojętny dla środowiska oraz odzyskiwany recyklingowo.

Panele fotowoltaiczne mają wiele niezaprzeczalnych zalet, takich jak:

1.Przyjazność dla środowiska, wynikająca nie tylko z tego iż są naturalnym sposobem wytwarzania energii, ale też z faktu, że nie zawierają toksycznych substancji.

2.Konstrukcja urządzenia, która jest na tyle lekka, że pozwala na montaż urządzeń na różnych powierzchniach, ale też nie zawiera ruchomych części, co zapewnia ciszę przy użytkowaniu.

3. Ich wysoka trwałość, która sprawia, że ich żywotność wynosi 30 lat, oraz, że mogą one pracować w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Jak to działa?

W uproszczeniu zasadę działania ogniw fotowoltaicznych można wyjaśnić następująco:

Na skutek padania na ogniwo fotowoltaiczne promieni słonecznych, elektrony wybijane są z atomów w materiale półprzewodnikowym tworząc napięcie a przewody elektryczne podłączone są do powstałego obwodu elektrycznego, elektrony przechwytywane są w postaci prądu elektrycznego.

Rys. solar-energy.pl

Rys. solar-energy.pl

images-stories-0001-399x563System modułów fotowoltaicznych, jest oferowany przez Naszą firmę dzięki współpracy z firmą solar-energy.pl z której pochodzą oferowane systemy.

Na chwilę obecną maksymalna moc znamionowa panelu wynosi 250Wp. Tolerancję mocy modułów oferowanych przez dystrybutora jest tylko tolerancją dodatnią aż do +5%. Oznacza to, że moc panelu fotowoltaicznego nie będzie nigdy niższa od mocy deklarowanej, a może być wyższa nawet o 5 %.

Dzięki wykorzystaniu automatycznej linii produkcyjnej gwarantującej powtarzalność parametrów technicznych i jakościowych Solar-Energy S.A. udziela 12-to letniej gwarancji fabrycznej, gwarancja na sprawność modułu wynosi 30 lat.

 

Opłacalność zamontowania systemów fotowoltaicznych.

Istotnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę przy podejmowaniu decyzji na temat zainstalowania ogniw fotowoltaicznych, jest opłacalność takiego sytemu. Niestety nie da się łatwo określić tego parametru, gdyż zależy to od kilku czynników, zaczynając od wielkości instalacji na ilości zużytej przez budynek energii kończąc. W przybliżeniu instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może wyprodukować ok. 950 kWh w ciągu roku.

Co jednak istotne dzięki ustawie zatwierdzającej stałe stawki odkupu elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych, zwrot kosztów może nastąpić na przestrzeni 5-6 lat.