Pompa Ciepła – Zasada działania

W moich spotkaniach z potencjalnymi klientami często pada pytanie jak działa pompa ciepła. Jak to się dzieje, że z temperatury gruntu, w którym znajduje się dolne źródło, czyli około 80C możemy uzyskać temperaturę nawet 600C.

Wydaje mi się, że nie ma sensu zagłębiać się w teorię przemian termodynamicznych, bo przecież powszechnie wiadomo, że to może zainteresować tylko „ściślaków” , tych dziwnych ludzi którzy po maturze wybrali się na politechnikę lub tym podobną uczelnię. Dlatego omawiając zagadnienie- pompa ciepła zasada działania-spróbuję przedstawić je w sposób maksymalnie przystępny.

Cała tajemnica polega na zastosowaniu czynnika chłodniczego czyli po prostu gazu, pracującego w obiegu zamkniętym, którego temperatura wrzenia wynosi kilkadziesiąt stopni poniżej 0 co pozwala na to aby w temperaturze bliskiej 0 st. C (temperatura gruntu) czynnik się zagotował i gwałtownie odparował (tak jak woda w temp.1000C) jeżeli do tego dołożymy jeszcze ciśnienie kilkadziesiąt Bar (za to odpowiedzialna jest sprężarka tak zwane serce pompy ciepła) to temperatura tego gazu wzrośnie do kilkudziesięciu stopni Celsjusza powyżej zera. Uzyskane w ten sposób ciepło przekażemy do instalacji c.o. i gotowe. Teraz tylko ochłodzony czynnik rozprężymy i z powrotem puszczamy go do „gotowania” i tak dalej i dalej, aż w domu zrobi się ciepło.

Nie wiem czy wszystko jest oczywiste , ale mam nadzieję że chociaż częściowo przybliżyłem zasadę działania pompy ciepła. Mam jeszcze jedną uwagę: żeby dobrze zrozumieć jak działa pompa ciepła najlepiej jest dokonać zakupu takowej i przeprowadzić wnikliwą obserwację na „żywym organizmie”.

Zapraszam.